Pod takim hasłem 15 stycznia br. odbyła się debata klimatyczna organizowana przez Urząd Miejski w Jaworznie, w której także udział wzięła nasza szkoła, III Liceum Ogólnokształcące. Grupa pani profesor Celiny Jadamus (Tymoteusz Odrzywolski 2b, Karolina Białek 2b, Michał Iwanowicz 2a, Olga Zając 2a i Marcin Remin z 2a), twórczo i aktywnie uczestniczyła w obradach.

Celem debaty było wypracowanie strategii rozwoju naszego miasta przy założeniu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W debacie wzięły udział różne kręgi umysłowe i specjaliści od ochrony środowiska. Debatę rozpoczęło krótkie przemówienie prezydenta Jaworzna Pawła Silberta na temat zmian klimatycznych, następnie przemawiał do zebranych dr. Andrzej Kassenberg, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju z Warszawy. Obydwa przemówienia pozwoliły nam poznać szczegółowo omawiany temat. Został także wyświetlony film „Tydzień z dobrym klimatem”, w którym „odwiedziliśmy” 6 miast w Polsce, konstruktywnie i z efektem ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Po krótkiej przerwie odbyła się część warsztatowa gdzie zostaliśmy podzielni na 3 grupy, w których opracowywaliśmy różne zagadnienia, np. jakie pomysły i wizje gospodarki powiatu na 2030 r. będą brały pod uwagę zmiany klimatu, jakimi zasobami i instrumentami należy dysponować, aby osiągnąć daną wizję ( było to dla nas jedno z najciekawszych zadań, ponieważ musieliśmy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało nasze miasto za 17 lat…).Dzięki warsztatom młodzież naszego liceum mogła aktywnie dyskutować na temat przyszłości naszego miasta, a także wymieniać poglądy z naukowcami .

Debata odbyła się w bardzo przyjaznej atmosferze, tematyka oraz sposób w jakiej była prowadzona i przedstawiona zaciekawiła każdego obecnego. Możemy być także dumni z tego, że jako jedyna szkoła w Jaworznie wzięliśmy w niej udział. Nam –uczestnikom- i uczniom na długo zapadnie ona w pamięci; wyszliśmy z niej naprawdę miło zaskoczeni i tym samym zadowoleni. Karolina Białek 2b

 

IMG_0181 IMG_0193 IMG_0194

drukuj

Dodaj komentarz