Rozmowa z Celiną Waśko, inicjatorką Przeglądu Filmowego „Wylęgarnia”.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać się do siódmego już Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Przeglądu Filmowego „Wylęgarnia”. Skąd pomysł, by taki przegląd organizować w Jaworznie?
– Od 15 lat w naszym liceum, III LO w Jaworznie, działają klasy humanistyczne z elementami dziennikarstwa i filmoznawstwa. Młodzież na przestrzeni tych lat z coraz większym zapałem podchodziła do tych zagadnień – szczególnie do świata filmu. Pomyśleliśmy wówczas, że warto by sprawdzić, na ile młodzież innych szkół interesuje się filmem, jakie posiada w tym zakresie pomysły i umiejętności.

Tak zaczęła się przygoda z Wylęgarnią, która zyskała uznanie u władz naszego miasta, co znacznie podniosło prestiż konkursu. Warto tutaj nadmienić, że udało nam się pozyskać ważnych współorganizatorów – początkowo była to Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, a obecnie CK Teatr Sztuk.

To już siódmy przegląd. Czy w poprzednich latach dużo zostało zgłoszonych prac? Młodzi ludzie potrafią „robić” filmy?
Początkowo przegląd miał zasięg regionalny, a od dwóch lat ogólnopolski. To znacznie wpłynęło na zwiększenie liczby nadsyłanych prac. Średnio na konkurs wpływa ok. 250 materiałów – to na tyle dużo, że konkursowe jury nie narzeka na brak zajęć. Poziom prac jest zróżnicowany, ale zawsze zdarzają się prawdziwe „perełki”.

Jakie są cele konkursu?
– Cele konkursu są oczywiste. Ten ogólny sprowadza się do krzewienia kultury filmowej wśród młodzieży. Poszczególne kategorie konkursowe narzucają cele kolejne – doskonalenie umiejętności posługiwania się warsztatem filmowym, fotograficznym, graficznym i muzycznym. Ważne jest, żeby zaproponować młodzieży ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w których mogą pokazać swoje talenty.

W jakich kategoriach można zgłaszać prace?
– Przegląd proponuje 5 kategorii konkursowych: film fabularny i dokumentalny, scenariusz filmowy, plakat filmowy, fotoreportaż filmowy, a od tej edycji także piosenka i muzyka filmowa. Wszystkie szczegóły tych kategorii są przedstawione m.in. na stronie internetowej naszej szkoły (www.lo3.jaworzno.edu.pl w dziale Wylęgarnia 2014).

Kto może wziąć udział w przeglądzie?
– Wylęgarnia jest adresowana do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. Udaje nam się także angażować młodzież współpracującą z ośrodkami kultury. Zależy nam na tym, aby docierać do jak największej liczby potencjalnych uczestników, co jest dla nas nie lada wyzwaniem.

Jak do niego przystąpić?
– Sposób jest bardzo prosty. Po wybraniu kategorii konkursowej i przygotowaniu pracy należy wypełnić kartę zgłoszenia zamieszczoną na internetowych stronach organizatorów i wysłać na jeden z podanych tam adresów. Serdecznie zapraszam do udziału w Wylęgarni i zapewniam, że na laureatów czekają zawsze ciekawe nagrody ufundowane przez stałych już sponsorów. Przypominam wszystkim, że termin nadsyłania prac konkursowych upływa z dniem 28 lutego 2014 roku, a finał jest przewidziany na 04 kwietnia 2014.

źródło: http://www.glos24.pl
drukuj