21 listopada grupa uczniów z klas matematyczno–fizyczych wzięła udział w zajęciach MasterClasses na Uniwersytecie Śląskim pozwalających zgłębić tajniki fizyki współczesnej. Wykład prowadził prof. dr hab. Henryk Czyż, który na co dzień zajmuje się badaniami w zakresie fizyki cząstek elementarnych. Wykładowca przedstawił krótką historię najważniejszych odkryć, podstawy Modelu Standardowego oraz aktualny stan badań w tej szybko rozwijającej się dziedzinie fizyki.

Po wykładzie odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczniowie w 2-3 osobowych grupach, pod okiem doktorantów analizowali dane, zebrane przez detektor ATLAS Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC w CERNie. Celem badań była obserwacja rozpadu bozonu Z oraz słynnej cząstki Higgsa.

1

Na początku musieliśmy sobie poradzić z programem komputerowym HYPATIA…

2

…by po dwóch godzinach obserwacji i obliczeń oznajmić światu, że znaleźliśmy „boską cząstkę” i zaobserwowaliśmy jej rozpad na dwa fotony i cztery elektrony.

3

Teraz z niecierpliwością czekamy na videokonferencję z pracownikami CERN, podczas której będziemy mieli okazję przedyskutować wyniki naszych obliczeń otrzymane podczas zajęć.

drukuj