BIO-CHEM na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

5 czerwca 2019 roku odbyła się wycieczka do Sosnowca, na Śląski Uniwersytet Medyczny – Wydział Farmaceutyczny z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej, z okazji dni otwartych uczelni. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym i dwujęzycznym pod opieką pani profesor Bożeny Kantor i pani profesor Doroty Szczyrzycy.

Wprowadzeniem do zajęć był interesujący wykład doc. dr hab. Joanny Goli, zatytułowany “Komórki macierzyste – fantastyczne i praktyczne”. Następnie uczniowie mieli okazję m. in. obejrzeć kroplę krwi pod mikroskopem (Katedra i Zakład Immunologii i Serologii: Co kryje kropla krwi?); na własne oczy zobaczyć, jak kiedyś robiło się atrament (Zakład Chemii Analitycznej, Koło Naukowe: Poczuj chemię do chemii); czy osobiście przeprowadzić fascynujące i barwne doświadczenia chemiczne (Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej: Kolorowa chemia).

Omawiane były również przydatne właściwości roślin i przypraw, które używane są na co dzień w kuchni (Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa: Rośliny w służbie zdrowia i urody); a także przeprowadzono analizę składu wody (Katedra i Zakład Toksykologii i Bioanalizy: Jakość wody w naszym środowisku). Na koniec, studenci przeprowadzali osobom chętnym różnorodne badania – od poziomu cukru we krwi, przez cholesterol, aż po narkotesty.

Dzięki tego typu wycieczkom, uczniowie mają możliwość przekonać się na własnej skórze, że biologia i chemia, to nie tylko ogrom materiału do nauczenia, ale także ciekawe i praktyczne informacje oraz doświadczenia. Dodatkową atrakcją dla części uczestników była jazda tramwajem po raz pierwszy. Podczas warsztatów panowała przyjazna atmosfera i wszyscy do domu wracali bardzo zadowoleni.

drukuj