Matematyka bez granic

Klasa IA wśród najlepszych w regionie, czyli II miejsce w międzynarodowym konkursie „Matematyka bez granic”.

We wtorek 4 czerwca przedstawiciele klasy IA razem ze swoim nauczycielem matematyki p. Dorotą Mocek uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu „Matematyka bez granic”.  Formuła konkursu zakłada zmagania całych zespołów klasowych. Uczniowie rozwiązują zadania współpracując w grupach, pierwsze z zadań jest w języku angielskim – należy je przetłumaczyć i rozwiązanie podać również w tym języku. Zadania pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym. W rozwiązaniach pojawiają się autorskie pomysły uczestników.

Klasa IA naszego liceum znalazła się w gronie laureatów konkursu, zajmując II miejsce w regionie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych! Gala wręczenia nagród odbyła się w Urzędzie Miasta w Sosnowcu. Gratulacje laureatom złożyli przedstawiciele oświatowych władz samorządowych Sosnowca i Jaworzna, dyrektorzy wyróżnionych szkół, organizatorzy regionalni, nauczyciele i rodzice.

W obchodzonym obecnie Roku Matematyki nie mogło zabraknąć wspomnień związanych z setną rocznicą założenia Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Laureaci konkursu prezentowali sentencje związane z Królową Nauk. My przytoczyliśmy słowa Benedykta XVI skierowane do młodych:

„Wielki Galileusz powiedział, że Bóg napisał księgę przyrody w języku matematyki. Był przekonany, że Bóg napisał dwie księgi: jedną jest prawda objawiona w Piśmie Świętym, drugą księga przyrody napisana w języku matematyki. Matematyka jest językiem Boga, Stwórcy. Zdumiewający jest fakt, że ten system stworzony przez ludzki umysł jest naprawdę kluczem do zrozumienia przyrody, która naprawdę jest zbudowana na sposób matematyczny. Ta nasza matematyka, wytwór ducha ludzkiego, jest naprawdę instrumentem do tego, by móc współpracować z naturą, w szczególności by pomóc w tworzeniu techniki.”

drukuj