Rok dla Niepodległej

Tym razem, z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy, współpracujących z Multikinem i Muzeum Miasta Jaworzna, społeczność naszej Szkoły, znów miała okazję włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości – był to udział w warsztatach kinowych, na które składały się: prelekcja pracownika Muzeum Miasta Jaworzna – Adriana Ramsa i seans filmowy „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” na podstawie książki A. Fiedlera „Dywizjon 303”.

Bohaterem opowieści był rodowity jaworznianin – Karol Pniak. Uczniowie z zaangażowaniem słuchali barwnej opowieści o słynnym w całym świecie pilocie wojskowym, adepcie m.in. Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Pniak, w czasie II wojny światowej walczył w powietrzu, brał m.in. udział w bitwie o Anglię, zestrzelił kilka niemieckich Messerschmittów. Lecąc na samolocie Hawker Hurricane został zestrzelony, samolot rozbił się niedaleko Lyminge, pilot wyskoczył na spadochronie. Ranny, w szpitalu przebywał do 16 września 1940 roku. Później został dowódcą eskadry, walczył w „ Cyrku Skalskiego”, dowodził Dywizjonem 308. Karol Pniak był zdobywcą szeregu najwyższych nagród w tym trzykrotnym Mistrzem Polski.

W grudniu 1946 roku został zdemobilizowany i wrócił do kraju 24 lutego 1947 roku. Zamieszkał w rodzinnym Jaworznie. Zmarł 17 października 1980 roku. Grzechem jaworznian byłoby nie znać historii takiego bohatera. Prezentacja doskonale wprowadziła w klimat filmu – prawdziwą historię polskich asów przestworzy z Dywizjonu 303. Ci skrzydlaci rycerze w ramach RAF-u, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Stali się niedościgniona legendą. Ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm myśliwców, mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo i bezgraniczna miłość do Ojczyzny.

Z całą pewnością była to dla wszystkich uczestników warsztatów doskonała lekcja historii.

Nauczyciele bibliotekarze: E. Trawa, R. Koczur

drukuj