Kasztanem zaklinane

Uczestnicy spotkań „Z głową w chmurach” tym razem w jesiennej tonacji ukazali miłość. 3 października muzyczno-poetyckie popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, we współpracy z którą biblioteka ZSO organizuje ten poetycki cykl, zaprezentowały się nasze licealistki.

Agnieszka Palka i Zuzanna Smolarczyk wyśpiewały utwory Akurat, Mariki, Ich Troje, Marceliny i Piotra Roguckiego oraz Korteza.

– Tematem przewodnim jesiennego spotkania była „Miłość w kasztanie zaklęta” – tak symbolicznie ukazano przemijalność, uczucie, różne odcienie miłości – relacjonowała Regina Koczur, nauczyciel bibliotekarz ZSO, która jest jedną z współorganizatorek poetyckiego cyklu.

– Miłość, jak jesienne liście, mieni się barwami, ale także mija, pozostając w nostalgicznych wspomnieniach. Starałyśmy się przede wszystkim przedstawić kolejne etapy związku, jego koleje od młodzieńczego zauroczenia po miłość dojrzałą – relacjonowała Agnieszka Palka. – Większość utworów traktowała o miłości bez happyendu, były zranienia, rozpad rodziny… Tym sposobem chciałyśmy zwrócić uwagę na to, że w życiu trzeba być przygotowanym na wszystko – dodawła Palka. – Artyści w swoich przekazach uczą nas, jak sobie z tym poradzić, jak oswajać takie sytuacje. Dla mnie takim nauczycielem jest Kortez – puentowała licealistka.

Zgromadzona w bibliotece publiczność, miała również przyjemność wysłuchania wierszy znanych i lubianych poetek: Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Anny Świrszczyńskiej.

 txt: Aneta Bergieł, foto: R. Koczur

drukuj